ISA 315 -standardi uudistuu

Kansainvälisiä tilintarkastusalan standardeja antava IAASB (International Auditing and Assurance Standards Board) julkaisi uudistetun ISA 315 -standardin ”Olennaisen virheellisyyden riskien tunnistaminen ja arvioiminen” (Identifying and assessing the risks of material misstatement) 19.12.2019. Tutustu englanninkieliseen standardiin IFACin verkkosivuilla.

Uudistettu standardi tulee voimaan tilintarkastuksissa, jotka koskevat 15.12.2021 tai sen jälkeen alkavia tilikausia. Standardin aikaisempi soveltaminen on sallittua.

ISA 315 -standardi käännetään suomeksi

Standardin kääntäminen suomeksi on aloitettu, ja yhdistyksemme IFAC-käännöstyöryhmä käsittelee suomenkielisen standardin kevään 2020 aikana. Lopullinen käännös hyväksytään yhdistyksemme hallituksessa, jonka jälkeen se julkaistaan jäsenten kommentoitavaksi yhdistyksen verkkosivuilla.

Standardi tulee sisältymään vuoden 2020 lopussa julkaistavaan Kansainväliset tilintarkastusalan standardit 2020 -koosteeseen.